מטבח נגיש

המטבח הנגיש מפגיש אנשים עם מוגבלויות שונות עם מתנדבים ומתנדבות העוזרים להם להביא את עצמם ואת עצמאותם לידי ביטוי. כיום קהל היעד של התוכנית הוא משתתפים בתוכניות כוונים ומתנדבים העוברים הכשרות על-ידי תזונאית, מרפאים בעיסוק ומדריכים.

המטבח הוא הלב הפועל של הבית, הוא הכרחי לקיום החיים ונותן לו טעם. במטבח קורים דברים נפלאים, קשרים נרקמים, יש מקום לביטוי אישי ויצירתי, הזדמנות לתרגול קבלת החלטות משותפת ושיפור השיח הבינאישי. המטבח הנגיש מפגיש אנשים עם מוגבלויות שונות עם מתנדבים ומתנדבות העוזרים להם להביא את עצמם ואת עצמאותם לידי ביטוי. כיום קהל היעד של התוכנית הוא משתתפים בתוכניות כוונים ומתנדבים העוברים הכשרות על-ידי תזונאית, מרפאים בעיסוק ומדריכים.

מטרות התוכנית:

  1. הכשרה לניהול מטבח ביתי, החל בבניית תפריט מותאם אישית ומאוזן, דרך תכנון וביצוע קניות, סיוע בפיתוח מיומנויות בישול בסיסיות ועד ניקיון המטבח ובטיחות בסביבתו.
  2. העמקת ההיכרות עם המכשירים במטבח ושימוש באביזרי הנגשה המותאמים לצרכי המשתתפים.
  3. למידת מתכונים לבישול יומיומי ולאירוח ואירועים מיוחדים, למידת דרכי עבודה נכונות בהכנת מאכלים אותם המשתתפים בוחרים.

דרכי פעולה:

מפגש בינאישי של משתתפים וצוות או מתנדבים, בו מתקיימת למידה חברתית וחווייתית המתחשבת בבחירות של המשתתפים, טעמם ורגישויותיהם. המשתתפים לומדים להתחשב אחד בשני, נפתחים לטעמים חדשים ולדרכי עבודה חדשות.

תכניות נוספות

במסגרת מכינת כנפיים פעל מודל נוסף של דירת אימון עבור חניכי המכינה. כוונים נבחרה ע"י ג'וינט ישראל מעבר למגבלות, משרד הרווחה וקרנות הביטוח הלאומי להוביל את תוכנית ההרצה (פיילוט) "עצמאיים בשטח" שמטרתו להבנות מודל בר הטמעה במשרד הרווחה של דירות אימון לבני נוער.
קהילת כווני דרך מיועדת למסיימי התוכניות. מטרת הקהילה היא לתת מענה רחב לבוגרי המכינה בהמשך דרכם, לשמור על קשר וליצור רשת מידע רחבה בין הבוגרים. הקהילה נפגשת פעם בכמה חודשים ושומרת על קשר רצוף בעזרת הרשתות החברתיות. תוכנית זו נפתחה על מנת ליצור קהילה פעילה שנעזרת ועוזרת בתהליך היציאה מהבית וחיי היומיום ונותנת מענה חברתי לחיים אחרי המכינה.
תוכנית המכשירה אנשים עם מוגבלות ליצירת קשר עם שכנים ולבניית קהילה לעזרה הדדית. סביבה תומכת ויחסי שכנות טובים עשויים להפחית בצורה משמעותית את רמת החרדה במצבי אי וודאות ולחץ.
בתוכנית "דירות ירוקות", אנשים עם מוגבלות מקבלים סיוע והדרכה לטיפול בצמחים, החל בזריעה ובשתילה, דרך האחריות על השקיה, גיזום וטיפוח ועד ההנאה מיופיים, ריחם ואף טעמם של הצמחים.
עמותת כוונים מעוניינת לעודד צעירים עם מוגבלות לטפל בבעלי חיים ולעזור למעוניינים בכך לקחת אחריות מיטיבה על בעלי החיים שהם מגדלים.
דילוג לתוכן