מי אנחנו

כוונים פועלת לממש חזון של מציאות שוויונית, מכבדת ובטוחה עבור צעירים וצעירות עם מוגבלות. מציאות בה הצעירים מממשים את מלוא יכולותיהם, מנהלים את חייהם באופן עצמאי ומיטבי, מתפקדים בעמדות עצמאיות, תורמים ומשפיעים על מעמדם כאזרחים שווים בחברה. קהילת כוונים, המורכבת ממשתתפי התוכניות, בוגריהן, עובדי העמותה, מתנדבים וידידים נוספים, הינה קהילת עשייה וידע המובילה בפיתוח תוכניות הכשרה והדרכה חדשניות, בשותפות, תוך קידום מצוינות ומקצועיות בשדה.

עמותת כוונים היא מחלוצות המהפכה המתחוללת בישראל ביחס לאנשים עם מוגבלות. היום, החברה הישראלית פתוחה מאי פעם להשתתפות אמיתית של אנשים עם מוגבלויות בכל תחומי החיים. אך צעירים עם מוגבלות, עדיין נתקלים בקשיים רבים הנובעים ממחסור בהתנסויות, מיומנויות ובטחון עצמי הדרושים לחיים עצמאיים בקהילה.

גידי צור ואיילת שופטי, בוגרי בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית, זיהו את הצורך של צעירים עם מוגבלות במסגרת חברתית הכשרתית שתאפשר להם לפתח מסוגלות גבוהה לחיים עצמאיים בקהילה. בשנת 2003, הם הגו את רעיון של "מכינה לחיים עצמאיים", תוכנית הכשרה ארוכת טווח המשלבת בין תוכניות קידום אישיות לתוכנית הכשרה קבוצתית ובין עולמות השיקום, החינוך והבריאות. לטובת מימוש הרעיון הם הקימו את עמותת כוונים, ובשותפות ג'וינט ישראל, משרדי הרווחה והחינוך, ביטוח לאומי וקרנות למיניהן, פיתחו מודל אשר אומץ ע"י משרד הרווחה ושוכפל באופנים שונים ולאוכלוסיות שונות בארץ.

מכינת "כנפיים", המכינה הראשונה בארץ ובעולם לחיים עצמאיים לצעירים עם מוגבלויות פיזיות וחושיות, הייתה תכנית מהפכנית אשר הציעה מסלול המשך הכולל שילוב בשירות לאומי-אזרחי או צבאי, תעסוקה ולימודים, עם תוכניות הכשרה לניהול חיים עצמאיים. בעקבות ההצלחה, הקימה כוונים מכינות נוספות על מנת לתת מענים מדויקים יותר – מכינת "כו"ח" מיועדת לצעירים כבדי שמיעה וחרשים, מכינת "כרמל" לצעירים על הרצף האוטיסטי ומכינת אל-מוסתקבל (העתיד) לצעירים דוברי ערבית. לצד המכינות מפתחת עמותת כוונים שירותים חדשניים נוספים התומכים בהכשרת צעירים עם מוגבלות לחיים עצמאיים.

דילוג לתוכן