דבר הנהלה

גידי צור

מנכ״ל

השם כוונים מזמין להביט למספר כוונים. במבט לאחור לאחר כמעט 20 שנה אנו חשים סיפוק רב נוכח החלוציות והפעלת תוכניות קידום ושיקום למיניהן עבור בני נוער וצעירים עם מוגבלויות בדרכם לניהול חייהם באופן עצמאי. כן אנו שמחים בכל הישג אשר נרכש בעמל רב כמו השתלבות בעבודה, השתלבות בדיור בקהילה, יצירת זוגיות והורות, השתלבות בהשכלה פעילות פנאי מהנה מאתגרת, יצירת והשתתפות קבוצת חברים, יצירת יחסי שכנות הדדיים ועוד ועוד. אנו זוכרים ומוקירים את כל מי שהיה שותף למסע הזה החניכים האמיצים בעצמם, משפחותיהם, אנשי צוות לדורותיהם, מתנדבים צעירים ומבוגרים שותפים מהמדינה, מהקהילה , קרנות למיניהן ופרטיים.

במבט קדימה אנו יודעים שעלינו ללמוד להתעדכן לקראת הבאות ולהכין את הצעירים ברכישת מיומנויות רלבנטיות. החוק החדש פותח אפשרויות חדשות בפני הצעירים בתהליכי השתלבות והשתתפות בקהילה.

העתיד כידוע נעשה מורכב ומאתגר בכלל ועבור צעירים בפרט כלכלית, אקלימית, חברתית וההערכות אינה רק חשובה והכרחית היא גם מעוררת סקרנות ועניין רב באשר ליעול והתמחות באופני הכשרה וליוויי. אנו רואים בצעירינו מעין גיבורי נינג'ה נועזים  המזנקים מאתגר לאתגר ואילו כצוות אנו מזמנים התמודדויות מגוונות, מכוונים, מעבדים יחד איתם מעודדים ותומכים בדרכם משלב לשלב אל הקהילה.

לצד האקטיביות  של החניכים והבוגרים באחיזה וכוון בהגה חייהם חשובה לכולנו ההדדיות של אופי הקשרים בקהילה כך שבוגרינו ימשיכו לתרום את חלקם לחברה הישראלית. תרומה היא גם ביקורת וניסיון השפעה על שינויי כוון כל אחד ואחת על פי סולם הערכים שלו. זו מעורבות פוליטית במובן החיובי של המילה.

כוונים עצמה אשר ידעה לאורך השנים לצמוח מידי שנה רוצה להמשיך להיות גוף מרכזי תוסס השותף לפיתוח תוכניות חדשות וכמו כן בעלת היכולת להמשיך ולהעמיק בתוכניות הקיימות. אנו שמחים לראות את חלק מצוות כוונים אשר מתפתח בארגון לאורך השנים חלקו יוצא לרכוש השכלה גבוהה חלקו משביח את יכולותיו בתהליכי הלמידה באירגון. שמחים לראות אחוז גבוה של אנשים עם מוגבלויות בצוות ובוודאי מספר בוגרות השבות כנשות מקצוע.

תודה בריאות והתפתחות לכולנו

גידי

דבר היו"ר

תומר וואכטל חלמיש

יו״ר

עמותת כוונים היא מחלוצות המהפכה המתחוללת בישראל ביחס לאנשים עם מוגבלות. היום, החברה הישראלית פתוחה מאי פעם להשתתפות אמיתית של אנשים עם מוגבלויות בכל תחומי החיים. אך צעירים עם מוגבלות, עדיין נתקלים בקשיים רבים הנובעים ממחסור בהתנסויות, מיומנויות ובטחון עצמי הדרושים לחיים עצמאיים בקהילה.

גידי צור ואיילת שופטי, בוגרי בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית, זיהו את הצורך של צעירים עם מוגבלות במסגרת חברתית הכשרתית שתאפשר להם לפתח מסוגלות גבוהה לחיים עצמאיים בקהילה. בשנת 2003, הם הגו את רעיון של "מכינה לחיים עצמאיים", תוכנית הכשרה ארוכת טווח המשלבת בין תוכניות קידום אישיות לתוכנית הכשרה קבוצתית ובין עולמות השיקום, החינוך והבריאות. לטובת מימוש הרעיון הם הקימו את עמותת כוונים, ובשותפות ג'וינט ישראל, משרדי הרווחה והחינוך, ביטוח לאומי וקרנות למיניהן, פיתחו מודל אשר אומץ ע"י משרד הרווחה ושוכפל באופנים שונים ולאוכלוסיות שונות בארץ.

דילוג לתוכן