מאה מטר של שכנות

תוכנית המכשירה אנשים עם מוגבלות ליצירת קשר עם שכנים ולבניית קהילה לעזרה הדדית. סביבה תומכת ויחסי שכנות טובים עשויים להפחית בצורה משמעותית את רמת החרדה במצבי אי וודאות ולחץ.

תוכנית המכשירה אנשים עם מוגבלות ליצירת קשר עם שכנים ולבניית קהילה לעזרה הדדית. סביבה תומכת ויחסי שכנות טובים עשויים להפחית בצורה משמעותית את רמת החרדה במצבי אי וודאות ולחץ. קשרי שכנות טובים יכולים לספק מענה מהיר וראשוני לכל מצוקה – עזרה ראשונה רגשית ומעשית באופן שוטף, בשגרה ובחירום. שכנות טובה מאופיינת בהדדיות, בה אנשים עם מוגבלות נמצאים בצד התומך והעוזר לא פחות מאשר בצד הנתמך. תוצאה נלווית ליחסי שכנות טובים היא שינוי עמדות בחברה כלפי אנשים עם מוגבלות.

מטרות התוכנית:

  1. הכשרת צעירים ובוגרים עם מוגבלות לפיתוח יחסי שכנות הדדיים.
  2. יצירת תחושת שייכות לקהילת שכנים בבתי דירות ובשכונות בהם גרים צעירים ובוגרים עם מוגבלות.

תכנים ודרכי פעולה:

תקשורת נכונה עם שכנים, הצגה עצמית, צרכי בית משותף ושכונה, כיבוד רצונות וצרכים שונים בין שכנים, הכוחות של אנשים עם מוגבלות בעזרה לשכנים, דרכים להגברת תחושת השייכות והערבות ההדדית בין שכנים, השתתפות תורמת בוועד בית, יזמת פעילויות התורמות להיכרות ולקשר בין השכנים, שותפות עם גופים שונים המקדמים אף הם יחסי שכנות טובים ועוד.

תכניות נוספות

במסגרת מכינת כנפיים פעל מודל נוסף של דירת אימון עבור חניכי המכינה. כוונים נבחרה ע"י ג'וינט ישראל מעבר למגבלות, משרד הרווחה וקרנות הביטוח הלאומי להוביל את תוכנית ההרצה (פיילוט) "עצמאיים בשטח" שמטרתו להבנות מודל בר הטמעה במשרד הרווחה של דירות אימון לבני נוער.
קהילת כווני דרך מיועדת למסיימי התוכניות. מטרת הקהילה היא לתת מענה רחב לבוגרי המכינה בהמשך דרכם, לשמור על קשר וליצור רשת מידע רחבה בין הבוגרים. הקהילה נפגשת פעם בכמה חודשים ושומרת על קשר רצוף בעזרת הרשתות החברתיות. תוכנית זו נפתחה על מנת ליצור קהילה פעילה שנעזרת ועוזרת בתהליך היציאה מהבית וחיי היומיום ונותנת מענה חברתי לחיים אחרי המכינה.
המטבח הנגיש מפגיש אנשים עם מוגבלויות שונות עם מתנדבים ומתנדבות העוזרים להם להביא את עצמם ואת עצמאותם לידי ביטוי. כיום קהל היעד של התוכנית הוא משתתפים בתוכניות כוונים ומתנדבים העוברים הכשרות על-ידי תזונאית, מרפאים בעיסוק ומדריכים.
בתוכנית "דירות ירוקות", אנשים עם מוגבלות מקבלים סיוע והדרכה לטיפול בצמחים, החל בזריעה ובשתילה, דרך האחריות על השקיה, גיזום וטיפוח ועד ההנאה מיופיים, ריחם ואף טעמם של הצמחים.
עמותת כוונים מעוניינת לעודד צעירים עם מוגבלות לטפל בבעלי חיים ולעזור למעוניינים בכך לקחת אחריות מיטיבה על בעלי החיים שהם מגדלים.
דילוג לתוכן