דירות ירוקות

בתוכנית "דירות ירוקות", אנשים עם מוגבלות מקבלים סיוע והדרכה לטיפול בצמחים, החל בזריעה ובשתילה, דרך האחריות על השקיה, גיזום וטיפוח ועד ההנאה מיופיים, ריחם ואף טעמם של הצמחים.

ידוע שבגינון יש יסוד מרפא המחזק את הנפש, דבר זה התברר ביתר שאת בתקופת הקורונה. דרך טיפול בצמחים בבית ובגינה, ניתן לפתח אחריות, לחוות הצלחות ולהנות מיופי. בתוכנית "דירות ירוקות", אנשים עם מוגבלות מקבלים סיוע והדרכה לטיפול בצמחים, החל בזריעה ובשתילה, דרך האחריות על השקיה, גיזום וטיפוח ועד ההנאה מיופיים, ריחם ואף טעמם של הצמחים. בשלב הראשון מגדלים צמחים רב עונתיים ועמידים, התורמים לחוויית ההצלחה. המשתתפים לומדים לתכנן את השתילה בהתאם לעונות השנה, ומתנסים בגידול ירקות וצמחי תבלין. 

מטרות התוכנית:

  1. הקניית ידע בגידול וטיפול בצמחים בבית ובגינה.
  2. יצירת חוויית מסוגלות ושיפור הרווחה האישית באמצעות גינון ביתי.
  3. טיפול בצמחים ובגינה כאמצעי לקשר עם שכנים וחברים.

דרכי פעולה:

מדריכים ומתנדבים מעניינים את משתתפי תוכניות כוונים בתוכנית, וכאשר יש נכונות של משתתפים בדירה מסוימת להתנסות בגינון ביתי התוכנית מתחילה באותה דירה. שיתופי פעולה עם משתלות וגננים מאפשרים למדריכים ולמתנדבים ללוות את המשתתפים משלב בחירת הצמחים והתאמתם לדירה (אור וצל) ולעונה, דרך התאמת העציץ והשתילה ועד הטיפול השוטף בצמח. במסגרת התוכנית נרכשה מערכת הידרופונית לגידול ירקות בבית, להתנסות המשתתפים. נוצרו קשרים עם גינה קהילתית המזמנת התנסויות מעמיקות ונרחבות בתחום הגננות.

תכניות נוספות

במסגרת מכינת כנפיים פעל מודל נוסף של דירת אימון עבור חניכי המכינה. כוונים נבחרה ע"י ג'וינט ישראל מעבר למגבלות, משרד הרווחה וקרנות הביטוח הלאומי להוביל את תוכנית ההרצה (פיילוט) "עצמאיים בשטח" שמטרתו להבנות מודל בר הטמעה במשרד הרווחה של דירות אימון לבני נוער.
קהילת כווני דרך מיועדת למסיימי התוכניות. מטרת הקהילה היא לתת מענה רחב לבוגרי המכינה בהמשך דרכם, לשמור על קשר וליצור רשת מידע רחבה בין הבוגרים. הקהילה נפגשת פעם בכמה חודשים ושומרת על קשר רצוף בעזרת הרשתות החברתיות. תוכנית זו נפתחה על מנת ליצור קהילה פעילה שנעזרת ועוזרת בתהליך היציאה מהבית וחיי היומיום ונותנת מענה חברתי לחיים אחרי המכינה.
תוכנית המכשירה אנשים עם מוגבלות ליצירת קשר עם שכנים ולבניית קהילה לעזרה הדדית. סביבה תומכת ויחסי שכנות טובים עשויים להפחית בצורה משמעותית את רמת החרדה במצבי אי וודאות ולחץ.
המטבח הנגיש מפגיש אנשים עם מוגבלויות שונות עם מתנדבים ומתנדבות העוזרים להם להביא את עצמם ואת עצמאותם לידי ביטוי. כיום קהל היעד של התוכנית הוא משתתפים בתוכניות כוונים ומתנדבים העוברים הכשרות על-ידי תזונאית, מרפאים בעיסוק ומדריכים.
עמותת כוונים מעוניינת לעודד צעירים עם מוגבלות לטפל בבעלי חיים ולעזור למעוניינים בכך לקחת אחריות מיטיבה על בעלי החיים שהם מגדלים.
דילוג לתוכן