דירות אימון

במסגרת מכינת כנפיים פעל מודל נוסף של דירת אימון עבור חניכי המכינה. כוונים נבחרה ע"י ג'וינט ישראל מעבר למגבלות, משרד הרווחה וקרנות הביטוח הלאומי להוביל את תוכנית ההרצה (פיילוט) "עצמאיים בשטח" שמטרתו להבנות מודל בר הטמעה במשרד הרווחה של דירות אימון לבני נוער.

לאורך השנים עמותת כוונים, בשותפות משרד הרווחה, הפעילה דירות אימון לבני נוער כבדי שמיעה וחרשים ועל הרצף האוטיסטי. במסגרת מכינת כנפיים פעל מודל נוסף של דירת אימון עבור חניכי המכינה. כוונים נבחרה ע"י ג'וינט ישראל מעבר למגבלות, משרד הרווחה וקרנות הביטוח הלאומי להוביל את תוכנית ההרצה (פיילוט) "עצמאיים בשטח" שמטרתו להבנות מודל בר הטמעה במשרד הרווחה של דירות אימון לבני נוער. בדירות האימון מיושמים עקרונות השיקום הבלתי פורמלי שפותחו בכוונים.

מטרות התוכנית:

  1. יצירת תחושת מסוגלות לחיים עצמאיים במסגרת קבוצתית.
  2. זימון התנסויות מגוונות של עצמאות ושל קשרים בינאישיים.
  3. פיתוח תמונת עתיד של חיים עצמאיים.

דרכי פעולה:

קבוצת נערות ונערים הנפגשת יום בשבוע אחרי ביה"ס בדירה בקהילה, שם מחכה לה צוות חינוכי האחראי על תוכניות קידום אישיות לכל חניך ועל תוכנית חינוכית קבוצתית. הנערות והנערים מנהלים באופן עצמאי ככל הניתן את שגרת החיים בדירה, החל בקביעת חוקי הקבוצה, דרך בחירת התפריט, הקניות, הבישול, הניקיון, והקונפליקטים המתעוררים בחיים משותפים בדירה. כל חניך בוחר בעזרת הצוות מטרות קידום אישיות אותן הוא יכול להשיג במסגרת הפעילות בדירה. הקבוצה עוברת סדנאות קבוצתיות בנושאים התורמים לגיבוש זהות ופיתוח מסוגלות לחיים עצמאיים.

תכניות נוספות

קהילת כווני דרך מיועדת למסיימי התוכניות. מטרת הקהילה היא לתת מענה רחב לבוגרי המכינה בהמשך דרכם, לשמור על קשר וליצור רשת מידע רחבה בין הבוגרים. הקהילה נפגשת פעם בכמה חודשים ושומרת על קשר רצוף בעזרת הרשתות החברתיות. תוכנית זו נפתחה על מנת ליצור קהילה פעילה שנעזרת ועוזרת בתהליך היציאה מהבית וחיי היומיום ונותנת מענה חברתי לחיים אחרי המכינה.
תוכנית המכשירה אנשים עם מוגבלות ליצירת קשר עם שכנים ולבניית קהילה לעזרה הדדית. סביבה תומכת ויחסי שכנות טובים עשויים להפחית בצורה משמעותית את רמת החרדה במצבי אי וודאות ולחץ.
המטבח הנגיש מפגיש אנשים עם מוגבלויות שונות עם מתנדבים ומתנדבות העוזרים להם להביא את עצמם ואת עצמאותם לידי ביטוי. כיום קהל היעד של התוכנית הוא משתתפים בתוכניות כוונים ומתנדבים העוברים הכשרות על-ידי תזונאית, מרפאים בעיסוק ומדריכים.
בתוכנית "דירות ירוקות", אנשים עם מוגבלות מקבלים סיוע והדרכה לטיפול בצמחים, החל בזריעה ובשתילה, דרך האחריות על השקיה, גיזום וטיפוח ועד ההנאה מיופיים, ריחם ואף טעמם של הצמחים.
עמותת כוונים מעוניינת לעודד צעירים עם מוגבלות לטפל בבעלי חיים ולעזור למעוניינים בכך לקחת אחריות מיטיבה על בעלי החיים שהם מגדלים.
דילוג לתוכן