ליווי במגורים עצמאיים בקהילה (דיור נתמך)

תוכנית בפריסה ארצית, המלווה את תהליך המעבר למגורים עצמאיים של אנשים עם מוגבלויות, הגרים בבית הוריהם או במסגרות חוץ-ביתיות ומעוניינים לחיות באופן עצמאי בקהילה. התוכנית מסייעת גם לאנשים אשר כבר גרים בקהילה אך מרגישים צורך בהתערבות מקצועית, ליווי, תיווך והכוונה.

התוכנית מיועדת לאנשים בגילים 21-55 עם מוגבלויות פיסיות, הנמכה קוגניטיבית, אוטיזם בתפקוד גבוה ולקויות חושיות (ראיה ושמיעה). ניתן שירות מותאם לאנשים עם לקות ראיה ושמיעה משולבת (למשל תסמונת אשר). משתתפי התוכנית גרים בדירות שהם שוכרים / קונים, לבד או עם שותפים, לפי בחירתם.

מטרת התוכנית:

לאפשר לאנשים צעירים עם מוגבלויות שונות להתגורר באופן עצמאי בקהילה, ולממש את רצונם לחיים עצמאיים ומספקים.

דרכי פעולה:

כל משתתף בתוכנית מלווה ע"י מדריך/ה אישי/ת ומתאמ/ת טיפול. תדירות ואופי הליווי נקבעים יחד עם המשתתף בהתאם לצרכיו. צוות התוכנית בונה עם המשתתף תוכנית אישית המגדירה את תחומים התמיכה ואת אופי הליווי.  תחומי התמיכה מגוונים ונקבעים בהתאם לצרכים ולרצונות המשתתף: תמיכה במציאת דירה והתאמתה לצרכי המשתתף ורצונותיו, רכישת כישורי חיים ומיומנויות הנדרשות לניהול חיים עצמאיים, תיווך בצריכת שירותים קהילתיים והשתלבות בתעסוקה, פעילויות פנאי וחברה, רכישת כלים ומיומנויות לניהול כלכלי, ניהול בריאות, מיצוי זכויות והתמודדות עם בירוקרטיה ועוד. השירות כולל גם שירותי מוקד מצוקה רפואיים וסיוע בעבודות תחזוקה קלות בדירה.

התוכנית ממומנת ע”י משרד הרווחה. בנוסף, קיימת השתתפות עצמית של 50 ש"ח לחודש אותה משלם המשתתף בהוראת קבע למחלקת הרווחה. משתתפי התוכנית אחראים על מימון כלל הוצאות המחייה, לרבות שכר דירה, מטפל אישי והוצאות שוטפות (חשמל, מים, תזונה, ביגוד וכד’).

תכניות נוספות

ליווי צעירים וצעירות כבדי שמיעה וחרשים במסלול ההתנדבותי לקראת שירות משמעותי בצה"ל
המועדונית היא מקום מפגש חברתי, בו נערות ונערים רוכשים ומשפרים מיומנויות חברתיות וכישורי חיים. הפעילות במועדונית מעודדת לקיחת אחריות ועצמאות ותורמת ליכולות ניהול עצמי.
משתתפים הנכונים לאתגר ספורטיבי, צוות מחויב של מתנדבים ומגוון רחב של סוגי אופניים יוצרים יחד את מועדון רכיבת האופניים של כוונים.
מרכז הכשרה תעסוקתית בחיפה הנותן מענה לכל מכינות כוונים בחיפה (כרמל צעירים, בוגרים, אל-מוסתקבל וכו"ח).
המתנדבות והמתנדבים לשירות לאומי מחויבים לקבל הכשרה קבוצתית בנוסף ללווי הפרטני. הכשרה זו מתקיימת בתדירות של יום בשבועיים ומועברת על-ידי רכזות שירות לאומי של עמותת כוונים, בשתי קבוצות.
מרכז הכשרה תעסוקתי- שיקומי מוגן, אשר הוקם בשיתוף פעולה עם עמותת כוכב הצפון.
דילוג לתוכן