כו"ח – כבדי שמיעה וחרשים

צעירים בגילאי 18-28 כבדי שמיעה וחרשים

תוכנית הכשרה מקיפה לחיים עצמאיים, בה צעירים כבדי שמיעה וחרשים בגילים 18-28 גרים עם שותפים בדירות בקהילה, ומקבלים לווי פרטני וקבוצתי המכשיר אותם לנהל את כל תחומי החיים באופן עצמאי. במשך שנתיים עד שלוש במכינה,  המשתתפים מגבשים תפיסות ומפתחים יכולות המקדמות אותם לחיים עצמאיים בקהילה. 

קבוצה, תוכנית אישית, שגרת חיים

משתתפות ומשתתפי התוכנית מנהלים את שגרת חייהם בדירה באופן עצמאי יחד עם שותפים. כל שבוע מתקיימות שיחות דירה וסדנאות קבוצתיות המחזקות מיומנויות, תפיסות ועמדות המקדמות ניהול חיים עצמאיים בקהילה. קבוצת השווים תורמת לבניית מסוגלות אישית וגיבוש זהות בסביבה תומכת. יחד עם חיזוק השייכות לקהילה החרשת, המשתתפים משפרים מיומנויות חברתיות הדרושות להשתלבות בחברה השומעת. המשתתפים אחראים להפיק אירועים קבוצתיים, כגון חגים, בילויים משותפים וטיולים. כל משתתף בונה בשיתוף הצוות תכנית אישית על פי רצונותיו האישיים. התוכנית דינמית וכוללת מטרות ויעדים מדידים ופעולות להשגתם. לכל משתתף/ת יש שיחה אישית לפחות פעם בשבוע עם המדריך/ה והדרכה ולווי בפעילויות שונות להשגת מטרותיו. בכל בוקר המשתתפים מתארגנים באופן עצמאי ויוצאים לשירות לאומי-אזרחי, ללימודים, לעבודה או למרכז הכשרה תעסוקתית. עם חזרתם לדירה, הצעירים מנהלים שגרת חיים הכוללת מטלות כמו קניות, בישול, ניקיון, כביסה, ניהול הפנאי ופתרון קונפליקטים שעולים בחיים המשותפים. משתתפי המכינה לומדים לממש את זכויותיהם ולהיעזר במתורגמנים כאשר הדבר נדרש.

צוות

משתתפי המכינה מלווים ע"י צוות רב מקצועי דובר שפת סימנים ומומחה בעבודה עם כבדי שמיעה וחרשים. הצוות כולל את מנהלת המכינה, מדריכות ומדריכים, עו"ס, אחות, תזונאית ופסיכולוג שיקומי. חלק מאנשי הצוות כבדי שמיעה וחרשים או בני משפחה של חרשים. מאחורי צוות זה עומדת מערכת תומכת של אנשי מקצוע עם ניסיון חינוכי ושיקומי רב.

מיקום 

חיפה

מכינות נוספות

דילוג לתוכן