עצמאים בשטח

על התוכנית:

עצמאים בשטח – דירות אימון לבני נוער עם מוגבלות "עצמאים בשטח" היא תוכנית הרצה (פיילוט) ביוזמת גו'ינט-ישראל מעבר למוגבלות, קרנות הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה. מטרתה היא להכשיר בני נוער לחיים עצמאיים במסגרת של דירה בקהילה. ההכשרה מתבצעת במסגרת קבוצת השווים, הפועלת בדירה אחת לשבוע, מזמן החזרה מבית הספר ועד ליציאה לבית הספר למחרת בבוקר. במסגרת זו החניכים עוברים תהליך קבוצתי התורם לגיבוש הזהות של היחיד, יחד עם שיפור המיומנויות הבינאישיות. כל חניך בתוכנית מציב לעצמו, בליווי המדריך, מטרות קידום אישיות ויחד הם בונים תוכנית עבודה להשגתן. הקבוצה עוברת פעילויות משותפות המחזקות עמדות ויכולות המקדמות עצמאות בתחומי החיים השונים. אחד ההיבטים הייחודיים בתוכנית הוא התהליך המקביל שההורים עוברים, במטרה לעזור להם לתמוך בתהליכי הנפרדות והעצמאות של ילדיהם.

למי התוכנית מיועדת

התוכנית מופעלת במגוון קהילות בחברה הישראלית ומתאימה לבני נוער עם מגוון מוגבלויות (הנמכה קוגניטיבית, מוגבלות פיזית, אוטיזם, כבדי שמיעה וחרשים). קהל היעד הוא בני נוער בגילאי 15-21 והוריהם. הדירות פרושות ברחבי הארץ ומופעלות כיום ע"י שלושה ארגונים שונים: חברת ק.ש.ר בקרית אתא, עמותת שיח סוד בירושלים ועמותת בית הגלגלים בהרצליה, אבן ספיר ובאר שבע.

כוונים מספקת לתכנית זאת מעטפת מתכללת. אנחנו מביאים את הידע שנצבר אצלנו ומאגמים אותו עם הידע שנצבר בארגונים השונים. אנחנו מקיימים הכשרות למנהלי הדירות ונמצאים איתם בקשר שוטף לאורך כל השנה. באחריותנו הקשר של הארגונים המפעילים עם המחקר המלווה את התוכנית, אשר מספק הערכה מעצבת במהלך הרצת התוכנית וכן הערכה מסכמת בתום שלוש שנים של תוכנית ההרצה. תפקידנו לעצב תוכנית מיטבית, אשר תוטמע בסל השירותים של משרד הרווחה. אנחנו מעריכים שבכוחה של תוכנית זו, עם הדיאלוג הפורה בין כל השותפים לה, לייצר שינוי מהיר כבר בשלב ההרצה בקרב בני הנוער ומשפחותיהן. יש לנו אמון רב בכוחן של דירות האימון.

צור איתנו קשר!