מאה מטר של שכנות

על התוכנית:

"פתוח סגור פתוח. זה כל האדם"   יהודה עמיחי

שוב סגר – שוב אותן תחושות מוכרות של אי וודאות, בדידות, ניתוק והעדר חופש. זוכרים את הסגר הראשון? היה מותר להתרחק עד 100 מטר מהבית. האנשים היחידים שיכולנו לראות, לשמוע ולהיעזר בהם היו השכנים שלנו. וכך נולד המיזם "מאה מטר של שכנות" – דיירים עם מוגבלות הגרים בדירות הכשרה בקהילה, יוזמים היכרות, חיבור וקשר בין השכנים בבית הדירות בו הם גרים. אם ניתן הזדמנות לאנשים לקיים יחסי שכנות המבוססים על פתיחות, כנות וקרבה, ניצור קהילה של שכנים הרואים ומכירים אחד את השני מעבר לשם ומספר דירה. שכנים המרגישים נוח לפנות לכל אחד בעת הצורך כמו שפונים לבן משפחה קרוב. היכרות מעמיקה בין השכנים תחבר, תקרב, תסיר מחסומים, תאפשר שיח גם על הדברים שמפריעים ותיווצר קהילה בה כל אחד ירגיש בטוח, נוח ושייך.

בעולם כזה יהיה מקום לכולם, גם לאנשים עם מוגבלות, גם לקשישים, גם לאנשים בודדים ולכל אחד באשר הוא.

עמותת כוונים יוצאת במיזם ארצי ליצירת קשר וערבות הדדית בין שכנים. היוזמה ליצירת הקהילה בכל בניין תהיה של דיירים עם מוגבלות הגרים בדירות הכשרה בקהילה. 

אנו מציעים תכנית הכשרה, הדרכה וליווי לדיירים ולצוותים לאורך כל השנה. 

מטרות התכנית:

  1.       יצירת תחושת שייכות לקהילת שכנים בבית דירות.  
  2.       שינוי עמדות ביחס החברה כלפי אנשים עם מוגבלות.
  3.       בניית קהילה תומכת ומעצימה. 
  4.       הפגת הבדידות בימי קורונה בפרט ובשגרה בכלל.

 

לא אחת שומעים על שכנים המתנגדים למגורים ליד אנשים עם מוגבלות בטענה שהם מסוכנים, מאיימים, מורידים את ערך הדירות בשכונה ועוד ועוד. 

היכרות של השכנים עם הדיירים בדירות ההכשרה תאפשר חוויה אחרת וחיובית בפרק זמן קצר מאד.

מי אנחנו?

כוונים: עמותה הפועלת להקניית מיומנויות "ניהול עצמי משולב בקהילה" בקרב צעירים עם מוגבלויות שונות מכל רבדי החברה הישראלית.  

בשנים האחרונות כוונים שותפה למהפכה המתחוללת במהלכה נפתחות יותר ויותר תכניות המסייעות לשילובם של אנשים עם מוגבלויות בקהילה. 

תכניות "מכינות לחיים עצמאיים" כוללות שתי מכינות:  "מכינת כנפיים" מיועדת לצעירים עם מוגבלויות מוטוריות וחושיות ומכינת כרמל מיועדת לצעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. שתי המכינות בנהריה ובחיפה מציעות מסלולי המשך לצעירים עם מוגבלויות המשלבים שירות לאומי אזרחי או צבאי ותוכניות כישורי חיים אישיים וקבוצתיים. 

כוונים ממשיכה לפתח  מגוון תכניות ייחודיות המשלבות עקרונות מהחינוך הבלתי פורמאלי עם עקרונות מהשדה השיקומי בתפישה ייחודית הנקראת "שיקום בלתי פורמאלי". התכניות מובנות באופן הוליסטי ומתקיימות במישור האישי, המשפחתי והקהילתי. הן מבוססות על עקרונות של עצמאות, נתינה הדדית והתנדבות ככלי להעצמה ופיתוח אישי, הנעים מהפרט אל הכלל.

מיכל האס, מובילת התכנית "מאה מטר של שכנות", עם ניסיון של 20 שנה בהקמה וניהול פרויקטים חברתיים בתחום המוגבלויות. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית ומוסמכת להנחיית קבוצות.

לפרטים ולהצעת מחיר ניתן לפנות ל:

מיכל האס מייל: [email protected]  טלפון: 054-2122801

צור איתנו קשר!